Industrijska praksa: Predstavnici univerziteta i industrije kreiraju novi standard za IT obrazovanje u BiH

Industrijska praksa: Predstavnici univerziteta i industrije kreiraju novi standard za IT obrazovanje u BiH

9. maj 2024. godine

 

U dinamičnom svijetu informacionih tehnologija, praksa postaje ključni element u obrazovanju budućih stručnjaka. Inicijativa Bit Alijanse, koja omogućava studentima priliku da stiču iskustvo u saradnji sa fakultetima, predstavlja važan korak ka razvoju buduće generacije IT stručnjaka. Ova saradnja ne samo da jača veze između obrazovnih institucija i industrije, već i inspiriše studente da aktivno učestvuju u svojoj edukaciji i pripremi za tržište rada.

 

Početkom ove sedmice, u prostorijama “API Lab-a” kompanije Authority Partners, započeo je četvrti ciklus Industrijske prakse. Ovaj ciklus je namijenjen studentima dvogodišnjeg smjera Prirodno-matematičkog fakulteta i Elektrotehničkog fakulteta Univerziteta u Sarajevu. U okviru ovogodišnjeg ciklusa Industrijske prakse, studenti će raditi sa mentorima iz kompanija članica Bit Alijanse: Atlantbh, Authority Partners, HulkApps powered by Shop Circle, RUBICON i Walter Code.

 

Važno je istaći da se radi o studijskom programu koji nudi potrebna znanja za IT karijeru, ali i zahtjeva punu posvećenost studenata studijskim obavezama i kontinuiranom učenju. Predmeti stručnog i prvog ciklusa su uglavnom istog sadržaja i studenti oba studijska programa ispite polažu pod jednakim kriterijima. Dvogodišnji studijski program je prepoznat i kao način za prekvalifikaciju ili sticanje znanja iz oblasti informacionih tehnologija kod osoba koje su nekom obliku profesionalno povezani sa IT industrijom.

 

“Bit Alijansa prepoznaje važnost proaktivnosti i sticanja praktičnog znanja među studentima. Kroz svoju saradnju sa domaćim IT kompanijama, Bit Alijansa pruža studentima ne samo priliku da razviju svoje vještine i znanje, već i da postanu lideri u svojim budućim karijerama. Ova inicijativa naglašava važnost spajanja teorije sa praksom i podstiče studente i studentice da preuzmu aktivnu ulogu na svom akademskom putu.” – izjavio je Damir Maglajlić, izvršni direktor Bit Alijanse.

 

Maglajlić je također poručio da je ključno da nadležne institucije u Bosni i Hercegovini prepoznaju značaj ovakvog modela saradnje između univerziteta i industrije. Implementacija sličnih programa na svim univerzitetima širom zemlje ne samo da bi podržala obrazovanje budućih IT stručnjaka, već bi i unaprijedila konkurentnost i inovativnost cijele IT industrije u BiH. Ovakva sinergija između obrazovnih institucija i privrede stvara osnovu za razvoj talenta i stvaranje održivog ekosistema koji će podržati dalji napredak zemlje u digitalno doba.

 

Važnost saradnje između univerziteta i industrije ističu i profesori, prepoznajući u ovakvim programima priliku za obogaćivanje obrazovnog iskustva studenata.

 

“Zahvaljujući saradnji sa Bit Alijansom studenti stručnog studija „Razvoj softvera“ na Odsjeku za računarstvo i informatiku Elektrotehničkog fakulteta Univerziteta u Sarajevu će i ove godine biti u prilici pohađati industrijsku praksu u renomiranim domaćim IT firmama, članicama Bit Alijanse. To je prilika da studenti testiraju svoja znanja i prošire ih u okruženju koje podrazumijeva kolaboraciju sa kolegama uz vodstvo i nadzor mentora sa iskustvom rada na komercijalnim projektima. Proteklih godina se pokazalo da je industrijska praksa izuzetno pozitivno ocijenjena od strane naših studenata, te da su završni radovi bazirani na industrijskoj praksi osjetno na dobitku od kontakta sa ovakvim okruženjem. Izuzetno mi je drago da se ova obostrano korisna saradnja nastavlja, na dobrobit studenata i njihovih budućih poslodavaca.” – poručio je Ingmar Bešić, profesor na Elektrotehničkom fakultetu Univerziteta u Sarajevu.

 

 

“Industrijska praksa, pored toga što je jedna od obaveznih aktivnosti za studente u posljednjem semestru, predstavlja značajan događaj za studente. Naime, studenti se prvi put susreću sa realnim okruženjem, prilikom da uče od iskusnijih kolega (mentora), ali i svojih kolega sa studija (peer to peer). Također, to je izvanredna prilika da studenti vide šta ih očekuje na budućem radnom mjestu, koje su slabe tačke u njihovom znanju koje treba pojačati, kao i prilika da nađu eventualnog poslodavca za prvo zaposlenje. Dosadašnju saradnju sa Bit Alijansom bih ocijenio izvanrednom i jako važnom za razvoj karijera naših studenata. “ – izjavio je Zenan Šabanac, profesor na Prirodno-matematičkom fakultetu Univerziteta u Sarajevu.

Na tehničkom sastanku dogovorene smjernice za zajednički rad organizacija dijaspore

Na tehničkom sastanku dogovorene smjernice za zajednički rad organizacija dijaspore

 

23.04.2024. godine

 

Danas je u Sarajevu održan tehnički sastanak DiaLab Social Impact Network, mreže organizacija u Bosni i Hercegovini i svjetu koje povezuju bosanskohercegovačku poslovnu zajednicu u dijaspori, te koje zagovaraju investicije i prenos znanja iseljeništva prema domovini. Događaj je podržan od strane Vlade Sjedinjenih Američkih Država putem USAID projekta „Diaspora Invest“. Ovom prilikom je predstavljeno nekoliko aktivnosti USAID-a na polju jačanja povezivanja ovih organizacija.

 

„USAID će nastaviti da podržava povezivanje organizacija, udruženja i fondacija koje rade sa bosanskohercegovačkom dijasporom u zemlji i svijetu. Današnji tehnički sastanak je bio prilika da se podijele iskustva, da prepoznamo mogućnosti za saradnju i stvorimo prilike za nove oblike partnerstava. Kroz USAID-ov projekat „Diaspora Invest“ radimo na tome da aktivnosti poput prenosa znanja, povezivanja sa međunarodnim tržištem, ljetne prakse za mlade iz dijaspore i slične aktivnosti postanu dijelom dobrih praksi lokalnih partnera. Današnji sastanak je potvrda dobrog puta u tom pravcu“, napomenula je Dobrila Boba Vukmanović, projekt menadžer Misije USAID-a u Bosni i Hercegovini.

 

U DiaLab mrežu su pozvane BH Futures Foundation, i-dijaspora, Inclusive Movement for Bosnia and Herzegovina, Asocijacija za napredak u nauci i tehnologiji (ANNT), APU Network, fondacija Linnovate, BHUF, Fondacija za inovaciju, tehnologiju i prenos znanja (FITT), Udruženje Majevičana u Švajcarskoj, Australijsko-bosanskohercegovačka trgovačka komora (ABHCC), Britansko-bosanskohercegovačka trgovačka komora (BBHCC), Bosanski integracijski forum i Američka trgovačka komora u BiH.

 

Pored udruženja koje su užim dijelom Mreže, današnjem skupu su se pridružili i lokalni partneri sa kojima radimo aktivnosti prenosa znanja poput BIT Alijanse, ABSL-a, Asocijacije za internet trgovinu e-Comm u BiH, INTERA Tehnološki park, ICBL, Tershouse, Academy387 i Bosanskohercegovačko-američka akademija umjetnosti i nauka (BHAAS). Velika je stvar što su renomirane učesnice tehničkog sastanka izrazile podršku uspostavi DiaLab mreže organizacija za jačanje poslovnog i društvenog utjecaja bosanskohercegovačke dijaspore, u okviru koje ćemo, zajednički zagovarati stvaranje povoljnog okruženja za inkluzivno djelovanje grupa i pojedinaca/ki iz bh. dijaspore u Bosni i Hercegovini za opće dobro zajednice. Prisutni su također pozdravili inicijativu za uspostavu DiaBAC-a, Poslovnog savjetodavnog vijeća bosanskohercegovačke dijaspore, koje će biti temelj za značajnije uključivanje istaknutih članova poslovne dijaspore naše zemlje u procese zagovaranja potrebnih ekonomskih i društvenih promjena u BiH, te napore USAID projekta „Diaspora Invest“ da postavi adekvatne temelje za rad i djelovanje ovog Vijeća“, poručio je Armin Alijagić iz udruženja „Naša perspektiva“, koje će djelovati kao tehnički sekretarijat za koordinaciju Mreže.

 

Na sastanku je potvrđeno usmjerenje da se potencijal dijaspore koja vodi porijeklo iz Bosne i Hercegovine, fokusira na elemente prenosa znanja (mentorstva), podrške u prilikama za izvoz naših usluga i proizvoda (pristup tržištu), zagovaranju direktnih investicija te prenosu dobrih praksi koje će unaprijediti lokalne zajednice u BiH.

 

Ubrzo će se iz ovih aktivnosti izroditi i DiaLab akademija za društveni i poslovni uticaj, program fokusiran na jačanje društvene i korporativne odgovornosti rukovodećih lica i donosilaca odluka u biznisima u Bosni i Hercegovini, realizirana prenosom znanja poslovnih lidera i liderki iz bh. dijaspore. Također, predstavljeni su i uspješni primjeri podržanih aktivnosti poput AI Hackathona (Sarajevo), Girls’ Day (Tuzla), kao i radionice prenosa znanja koje su realizovane širom zemlje. Jedno je sigurno, zajedno možemo mnogo više“, zaključio je Alijagić.

Konferencija “Smart City Impact”: Pametni gradovi kao putokaz za Bosnu i Hercegovinu

Konferencija “Smart City Impact”: Pametni gradovi kao putokaz za Bosnu i Hercegovinu

23.04.2024. godine

 

“Smart City Impact”, završna konferencija projekta “Pametni gradovi – ka digitalnoj transformaciji gradova u Bosni i Hercegovini”, održana je jučer u Sarajevu. Ovim velikim događajem svečano je obilježen završetak projekta, sumirani rezultati, razmijenjena iskustva, kao i poslušani savjeti stručnjaka te izvučene pouke za buduće korake bh. gradova i opština na putu ka digitalnoj transformaciji.

 

Hannah Heil, programska menadžerica GIZ-a u BiH, u uvodnom obraćanju je istakla da je ova organizacija veoma aktivna u našoj zemlji već skoro 30 godina, a da je ovaj projekat rezultat kontinuiranog 3,5-godišnjeg rada svih partnera.

 

“Već duže vrijeme digitalizacija i inovacije imaju važnu ulogu, ne samo u saradnji sa Bosnom i Hercegovinom već i širom svijeta. Predstavnici iz Tešnja, Zvornika, Pala, Zenice i Prijedora pokazali su nam da su spremni za strateški pristup i dodjeljivanje više resursa s ciljem digitalizacije kako bi svoje gradove učinili pametnijim”, poručila je Heil.

 

Izvršni direktor Bit Alijanse Damir Maglajlić istakao je da je ovo poseban događaj za sve učesnike projekta te dodao da ništa od ovoga ne bi bilo moguće bez simbioze lokalnih samouprava, kompanija LANACO i DVC Solutions i podrške GIZ-a.

 

“Nadam se da će ova konferencija kreirati čvrste veze na putanji zajedničkog napretka na polju digitalizacije u Bosni i Hercegovini, te da ćemo upravo sa svim saznanjima koja smo kreirali kroz projekat doprinijeti nastavku razvoja ove priče. Bit Alijansa, kao udruženje IT kompanija u BiH, nastoji povezati domaće kompanije i njihova digitalna rješenja sa jedinicama lokalnih samouprava, te unaprijediti procese vezane za razvoj industrije generalno”, poručio je Maglajlić.

 

Kristina Erak, projektna menadžerica Bit Alijanse, predstavila je rezultate projekta koji je počeo 2021. godine u saradnji sa pet jedinica lokalne samouprave. Istakla je da se posebno radilo na jačanju kapaciteta koje se tiču strateškog planiranja.

 

“U okviru projekta, kreirane su analize digitalne spremnosti za pet jedinica lokalnih samouprava, iz kojih su kao jedan od rezultata projekta kreirane i usvojene Mape puta digitalne transformacije. Sprovedena su i dva demo projekta – Građanska patrola, aplikacija za prijavu komunalnih problema i GoParking, aplikacija za efikasnije upravljanje gradskim parking servisima. Ponosni smo na rezultate projekta i raduje nas što možemo reći da smo pokazali kako je na lokalnom nivou moguće napraviti promjene u kontekstu digitalne transformacije“, navela je Erak.

 

Bit Alijansa, kao krovno udruženje IT kompanija u našoj zemlji, ustanovila je i da se akademska zajednica, privatni sektor i međunarodne organizacije bave provođenjem pametnih inicijativa, ali da sinergija između pomenutih aktera nije dovoljno razvijena. Stoga je pokrenut Smart City Forum, konsultativno tijelo koje služi kao stalno mjesto okupljanja prethodno pomenutih aktera.

 

“Kreiranje analize procjene digitalne spremnosti Mapa puta digitalne transformacije, koja je usvojena u svih pet jedinica lokalne samouprave, od strateškog je značaja jer sadrži sve korake kako bi jedna jedinca lokalne zajednice uspješno prošla na putu ka digitalnoj transformaciji“, poručila je Erak.

 

Na konferenciji se obratio i ministar prometa i komunikacija Bosne i Hercegovine Edin Forto, govoreći o tome gdje se Bosna i Hercegovina nalazi na digitalnoj mapi regiona.

 

“Na državnom nivou postoji vlada, neke državne agencije, ali ne postoje servisi prema građanima na državnom nivou. Jako se dugo govori o stvarima koje treba uraditi, međutim, u ovom trenutku BiH nema razvijene usluge prema građanima. Želimo pilot projekte i državno ministarstvo će vam pomoći da se oni realizuju. Ja sam u procesu zagovaranja da se kreiraju e-servisi. Moramo raditi pilot po pilot kako bi se građanima omogućio taj servis”, kazao je Forto.

 

U nastavku programa stručnjak iz oblasti digitalizacije Adnan Kulovac govorio je o važnosti strateškog planiranja na mikro i makro nivou istakavši važnost digitalne spremnosti i infrastrukture, a potom su predstavnici lokalnih samouprava-učesnica projekta na panel diskusiji govorili kako je tekao njihov proces digitalizacije te kako napraviti prvi korak.

 

Predstavnici Zvornika, Pala, Tešnja, Prijedora i Zenice su poručili da je digitalizacija neophodna za bolji život građana, a da inovacije i nove tehnologije omnogućavaju da se veliki broj građana uključi, da lokalna vlast bude transparentnija, da procesi budu pojednostavljeni, a troškovi racionalizirani. Iako građani nerijetko teško prihvataju promjene, poruka za sve je da što prije krenu u proces digitalizacije.

 

Kraj konferencije obilježila je tema “Uloga lokalnog privatnog sektora u procesu digitalizacije”, na kojoj su o aplikaciji GoParking i Građanska patrola govorili Dragan Ninić, direktor razvoja kompanije LANACO i Bojan Vuković, direktor kompanije DVC Solutions.

 

Projekat “Pametni gradovi – ka digitalnoj transformaciji gradova u BiH” realizovan je od 2021. do 2024. godine u okviru programa develoPPP.de, a implementiralo ga je Njemačko društvo za međunarodnu saradnju (GIZ) GmbH u ime Saveznog ministarstva za ekonomsku saradnju i razvoj SR Njemačke (BMZ) u saradnji sa kompanijama LANACO i DVC Solutions, te udruženjem IT kompanija u BiH Bit Alijansa.

Skyline Communications se pridružila članstvu Bit Alijanse!

Skyline Communications se pridružila članstvu Bit Alijanse! 

26.3.2024. godine

 

S ponosom objavljujemo pridruživanje kompanije Skyline Communications članstvu Bit Alijanse. Ugovor su potpisali izvršni direktor ureda u Sarajevu kompanije Skyline Communications, Dean Muzička i izvršni direktor Bit Alijanse Damir Maglajlić.

 

“Kroz partnerstvo s Bit Alijansom, Skyline Communications ima priliku postati sudionik u širem zajedništvu koje aktivno radi na implementaciji i unapređenju digitalne transformacije te razvoju IT industrije u našoj zemlji. Osim toga, ovim partnerstvom se stvara okruženje koje potiče inovacije i podržava stvaranje održivog okruženja.” poručio je Muzička.

 

Muzička je također i istaknuo: ”Ovo partnerstvo otvara opcije da Skyline Communications postane integralni dio jako pozitivne priče kroz programe “Pametnih gradova” (Smart Cities) te podrži inicijative gradova u Bosni i Hercegovini kako bi postali efikasniji, otporniji i usmjereni prema održivoj budućnosti. Smatramo da je važno podržati te inicijative jer će doprinijeti razvoju zajednice, stvaranju novih mogućnosti i poboljšanju kvalitete života građana.”

 

“Uvjereni smo da će integracija kompanije Skyline Communications u članstvo Bit Alijanse biti još jedan korak ka jačanju naše zajednice i poticanju daljnjeg razvoja IT sektora u Bosni i Hercegovini. Njihova ekspertiza i stručnost daju novu dimenziju našim nastojanjima za unapređenje IT industrije u BiH, specifično segmenta digitalizacije. Očekujemo uspješnu saradnju koja će rezultirati inovativnim rješenjima, napretku u našem sektoru, ali i digitalizaciji općenito.” – naglasio je Maglajlić.

 

Studijska posjeta Tešnju: Digitalna transformacija

Studijska posjeta Tešnju: Digitalna transformacija

06.03.2024. godine

 

U okviru studijske posjete Općini Tešanj, koja je bila fokusirana na primjere dobrih praksi u oblasti digitalne transformacije jedinice lokalne samouprave, gosti iz općina Ilijaš, Fojnica, Kakanj, Centar Sarajevo i gradova Živinice i Lukavac imali su priliku upoznati se sa inicijativama i projektima, pozitivnim praksama i izazovima s kojima se Općina Tešanj susretala u prethodnim godinama, kao i sa planovima za budućnost.

 

Općinski načelnik, Suad Huskić, otvorio je događaj, ističući važnost digitalne transformacije za unapređenje lokalnih zajednica. Aleksandar Mastilović, konsultant za kreiranje Mape puta digitalne transformacije, predstavio je metodologiju po kojoj je izrađena Mapa puta, dok je Aidin Ibrahimkadić, koordinator Smart City projekta u Tešnju, podijelio iskustva i planove za buduće digitalne inovacije.

 

Posebnu pažnju gostiju privukla je aplikacija za upravljanje Strategijom, koju su predstavili autor Nermin Kantić i stručni savjetnik za strateško planiranje Almir Ljevaković, dok su Mirko Gajić i Ana Lojić iz kompanije Lanaco demonstrirali Smart City rješenja, ističući implementaciju Pametnog parkinga u Općini Tešanj.

 

Amira Omanović, programska menadžerica GIZ-a u BiH, zaključila je događaj zahvaljujući prisutnima na angažmanu i podršci.

 

Kao završni dio posjete, gosti su posjetili prostorije novootvorenog Tech-laba, gdje ih je dočekao direktor TRA, Edin Ibrahimović, koji je predstavio planove i ideje za buduće inovacije u Tehnološkom centru.

Zvornik primjer dobre prakse u oblasti digitalne transformacije

Zvornik primjer dobre prakse u oblasti digitalne transformacije

19.03.2024. godine

 

Bit Alijansa je organizovala studijsku posjetu Zvorniku u okviru projekta „Pametni gradovi – digitalna transformacija gradova u BiH“ i tom prilikom predstavnicima lokalnih samouprava predstavljeni su procesi realizovani u Zvorniku. Gradonačelnik Zvornika Bojan Ivanović pozdravio je prisutne i poželio im ugodan boravak u našem gradu.

 

„Zvornik je već dvije godine dio projekta „Pametni gradovi“ i mnogo toga je učinjeno. Osnovni rezultat koji proizilazi iz datog projekta podrazumijeva značajno skraćivanje vremena od uočavanja do prijave problema, ali i do njegovog konkretnog rješavanja. Mi smo uspostavili Geografski informacioni sistem (GIS), te pokrenuli aplikacije „Parking“ i „Građanska patrola“. Zahvaljujući ovom konceptu brže se rješavaju brojni problemi sa kojima se susreću naši sugrađani, a želja mi je da Zvorničani u svakom trenutku imaju kvalitetnu uslugu i pravovremenu informaciju. Lokalne zajednice u ovakvim projektima trebaju podršku i viših nivoa vlasti, ali i privrede i struke,“ istakao je gradonačelnik Ivanović.

 

Aplikacija „Građanska patrola“, predstavlja izuzetno koristan digitalni servis, koji omogućava građanima da putem mobilnog telefona, prijavljuju komunalne probleme iz svog okruženja, 24 časa dnevno, sedam dana u sedmici, direktno odjeljenju Gradske uprave ili komunalnom preduzeću, koje je nadležno za njihovo rješavanje.

 

Dvogodišnji proces realizacije projekta u Zvorniku predstavljen je prisutnima i pojašnjeni su svi koraci od početka realizacije do pripreme strateških dokumenata, akcionih planova i primjene aplikacije. Skupština grada Zvornika usvojila je Mapu puta digitalne transformacije, a konsultant za njenu pripremu bio je Aleksandar Mastilović. Prema njegovim riječima Zvornik je u prethodne dvije godine postigao mnogo, kada je riječ o ispunjavanju preduslova za digitalnu transformaciju. Prednost je usmjerena na stvaranje pravne osnove, izgradnju infrastrukture podataka i uspostavljanje digitalnog servisa, polazeći od implementacije zakonskog okvira za zaštitu podataka o ličnosti i izradi skupova otvorenih podataka za budući portal otvorenih podataka.

 

Aplikaciju „Građanska patrola“ Zvorniku je poklonila kompanija „DVC Solutions”, a njen direktor Bojan Vuković je istakao da je njihova vizija da uključe svakog građanina u ovaj proces.

 

“Ovdje je važno pomenuti i pohvaliti gradsku administraciju Grada Zvornika koja ulaže značajnu energiju i napore kako bi odgovorili na sve pristigle prijave, što su građani svakako prepoznali. Lokalne institucije su pokazale odvažnost i spremnost da uključe građane kao ključnog partnera u uspostavljanju procesa digitalne transformacije kroz ovaj projekat, što je sigurno podiglo povjerenje građana u institucije,” istakao je Vuković.

 

Izazovi sa kojima se lokalne samouprave u BiH suočavaju su isti bez obzira na veličinu lokalne zajednice. Kristina Erak, programska menadžerica Bit alijanse izrazila je zahvalnost Gradu Zvorniku, ali i predstavnicima drugih lokalnih zajednica, koje su pokazale spremnost da rade na digitalnoj transformaciji. Prema njenim riječima bilo je ovo pozitivno iskustvo za sve učesnike projekta.

 

Predmet razmjene ideja obuhvatio je predstavljanje inicijative u oblasti digitalne transformacije i o strateškim opredjeljenjima grada Zvornika, te metodologija za strateško planiranje digitalne transformacije, kao i inovacije u oblasti komunikacije sa građanima u Zvorniku.

 

Studijska posjeta završena je obilaskom kompanije „Smrčak“, koja je dobitnik nagrade za lidere održivog razvoja. Miladin Mijatović, direktor kompanije pokazao je pogone i pojasnio procese, koji se primjenjuju u njegovom preduzeću. „Smrčak“ je kompanija koja se bavi sakupljanjem, preradom i prometom gljiva, ljekovitog bilja, šumskih plodova, voća i povrća, te proizvodnjom jagodičastog voća. Orjentisani su ka izvozu, a trenutno zapošljava 40 radnika, od čega je 95% žena.

 

Projekat „Pametni gradovi – ka digitalnoj transformaciji” implementira Njemačko društvo za međunarodnu saradnju (GIZ) u saradnji sa Bit Alijansom, te u partnerstvu sa kompanijama Lanaco i DVC Solutions.

Bit Alijansi uručeno priznanje za doprinos Akcionoj koaliciji za tehnologiju i inovacije

Bit Alijansi uručeno priznanje za doprinos Akcionoj koaliciji za tehnologiju i inovacije

08.03.2024. godine

 

Uoči Međunarodnog dana žena, u Sarajevu je jučer održan centralni događaj u okviru globalne inicijative UN Women „Generacija za ravnopravnost“, platforme za zajednički rad na promociji rodne ravnopravnosti. Okupljanjem ključnih aktera iz različitih sektora, uključujući vladine institucije, privatni sektor, međunarodnu zajednicu, UN agencije, nevladine organizacije i mlade aktiviste i aktivistkinje, diskutovano je o postizanju rodne ravnopravnosti u bh. društvu.

 

Uz moderaciju Adnana Rondića i Minele Jašar-Opardija, teme pokrivene događajem koji je okupio više od stotinu učesnika/ca, obuhvatile su tjelesnu autonomiju, seksualno i reproduktivno zdravlje, rodno zasnovano nasilje, ekonomsku pravdu, zaštitu okoline i tehnološke inovacije.

 

“Svi imamo zajednički cilj, a to je da omogućimo ženama i djevojčicama život bez nasilja, jednak pristup ekonomskim resursima, pristup zdravstvenim uslugama, kao i rodno pravedne klimatske akcije. Opredijeljeni smo da uskladimo zakone i politike sa međunarodnim standardima, unaprijedimo programe i poboljšamo usluge u oblastima sprečavanja i zaštite od nasilja, pristupa ekonomskim resursima, zdravstvene zaštite i zaštite životne sredine. Istakao bih da je Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice BiH jedan od odgovornih aktera u okviru ove međunarodne inicijative, u sklopu Akcione koalicije protiv rodno zasnovanog nasilja, koja ima za cilj suzbijanje i prevenciju svih oblika nasilja nad ženama”, rekao je ministar ljudskih prava i izbjeglica BiH Sevlid Hurtić.

 

“Slavimo odgovorne aktere koji su se angažirali da naprave pozitivne promjene kada je u pitanju osiguravanje napretka u oblasti rodne ravnopravnosti. Prema podacima UN Women, globalno će biti potrebno više od 300 godina i 360 milijardi dolara da se zatvori jaz rodne ravnopravnosti. Ne postoji bolje vrijeme nego sada da iskoristimo dosadašnji napredak, ispunimo preuzete obaveze i nastavimo sa kreiranjem politika, zagovaranjem i finansijskim ulaganjem u rodnu ravnopravnost”, kazala je Jo-Anne Bishop predstavnica UN Women u BiH.

 

Ovaj događaj je svojim prisustvom uveličala i Elvedina Muzaferija, istaknuta bh. alpska skijašica, koja je nedavno ostvarila najbolji uspjeh BiH u alpskom skijanju, i priključila se kampanji “Generacija za ravnopravnost”. “Kao kćerka, sestra, supruga i vrhunska sportistkinja, osjećam odgovornost da pružim punu podršku i dam svoj doprinos kampanji ‘Generacija za ravnopravnost’. Svaka od ovih uloga osvijestila me je o tome koliko je važno živjeti u svijetu u kojem smo svi ravnopravni i koliko je teško suočavati se sa ravnopravnošću u različitim aspektima društva. Vjerujem da zajedno možemo kreirati pozitivne promjene u društvu. Važno je boriti se za svijet jednakih prilika i mogućnosti, jer svako od nas može doprinijeti stvaranju bolje i sigurnije budućnosti za sve žene i djevojčice”, rekla je Elvedina.

 

Nakon obraćanja Françoisa Delmasa, ambasadora Francuske u BiH, u panelu pod nazivom “Partnerstva više aktera za unapređenje rodne ravnopravnosti”, učestvovali su Samra Filipović-Hadžiabdić, direktorica Agencije za ravnopravnost spolova BiH; Adnan Delić, federalni ministar rada i socijalne politike; Kristina Erak, menadžerica operacija pri Bit Alijansi, te mlada aktivistkinja Sajra Kustura. “Generaciji za ravnopravnost” pridružili su se i Amra i Edin Džeko, koji su svoju podršku podijelili putem video poruke.

 

Bit Alijansa se obavezala na ostvarivanju pozitivnih promjena putem svojih programa i zagovaranja za postizanje rodne ravnopravnosti unutar IT sektora među svojim članicama, uključujući i implementaciju tih principa u internim procedurama kompanija. Također, podržava integraciju rodne ravnopravnosti u različite sektore, pokreće kampanje koje promovišu rodnu ravnopravnost i socijalnu jednakost te pruža podršku inicijativama i zagovaračkim kampanjama Ministarstva prometa i komunikacija u Bosni i Hercegovini.

 

Završni dio programa obuhvatio je dodjelu priznanja za 23 odgovorna aktera koji su se obavezali na sprovođenje aktivnosti s ciljem postizanja rodne ravnopravnosti u BiH. Među njima su ministarstva, različite vladine institucije, kompanije, te obrazovne institucije, koji/e su se, između ostalog, obavezali na promociju zapošljavanja žena, integraciju rodne perspektive u različite zakone i politike, kao i zagovaranje s ciljem sprečavanja rodno zasnovanog nasilja.

 

Ispred Bit Alijanse, priznanje za doprinos Akcionoj koaliciji za tehnologiju i inovacije primila je operativna menadžerica Bit Alijanse, a isto joj je uručio ambasador Francuske u BiH François Delmas.

 

Skrećući pažnju na važnost ispunjavanja konkretnih obaveza u oblasti prava žena, i u znaku Međunarodnog dana žena, ovaj događaj je pružio platformu za razmatranje širokog spektra inicijativa i strategija usmjerenih na unapređenje položaja žena i djevojčica u BiH, postavljajući čvrste temelje za buduće aktivnosti i partnerstva.

Sedmi Smart City Forum u BiH: Budućnost digitalne transformacije u BiH – da li smo spremni za naredne korake?

Sedmi Smart City Forum u BiH: Budućnost digitalne transformacije u BiH – da li smo spremni za naredne korake?

29. februar 2024. godine

 

U sjeni brze digitalne transformacije, Bosna i Hercegovina suočava se s pitanjem svoje spremnosti za naredne korake u digitalnom dobu. Razumijevanje izazova i mogućnosti koje proizlaze iz ove evolucije postaje ključno za oblikovanje budućnosti. U ovoj dinamičnoj fazi tehnološkog razvoja, zemlja se nalazi pred izazovima prilagodbe, ali istovremeno i pred brojnim prilikama koje mogu transformirati način života, rada i interakcije.

 

Početkom sedmice u prostorijama Hotela Pino Nature na Trebeviću, održao se sedmi po redu Smart City Forum, događaj koji se ostvario kao ključni oslonac u podršci digitalnoj transformaciji u Bosni i Hercegovini. U organizaciji Bit Alijanse, krovnog udruženja najvećih IT kompanija u BiH,  forum je donio još dublje razumijevanje pametnih gradova, globalne kategorije čiji se koncept razvio pod utjecajem tehnološkog napretka i inovacija velikih kompanija. Forum je moderirao Hamza Čengić, saradnik za marketing projekte u Bit Alijansi, a svečano otvorio Damir Maglajlić, izvršni direktor Bit Alijanse. Maglajlić je naglasio ključnu ulogu saradnje svih aktera okupljenih pod okriljem Smart City Foruma, te istaknuo važnost kontinuirane razmjene znanja, iskustava, pozitivnih praksi i naučenih lekcija. Učesnicima sedmog Smart City Foruma obratila se i Amira Omanović, programska menadžerica ispred GIZ-a u Bosni i Hercegovini.

 

“Digitalna transformacija lokalnih samouprava je proces koji treba da ima za cilj unapređenje pružanja usluga ka građanima i privredi. Kako bismo bili sigurni da ćemo napraviti pravu stvar u proces uključujemo i zainteresovane strane i provjeravamo koji su njima najvažniji procesi ili usluge, koje treba modernizirati, odnosno digitalizovati.“- poručila je Omanović.

 

Na Forumu je predstavljen Smart City Vodič, jedan od rezultata projekta “Pametni gradovi – ka digitalnoj transformaciji gradova u BiH”. Projekat implementira Njemačko društvo za međunarodnu saradnju (GIZ) u saradnji sa Bit Alijansom, te u partnerstvu sa kompanijama Lanaco i DVC Solutions.

 

Vodič su predstavili  autori prof. dr. Lejla Turulja i doc. dr. Srđan Nogo. Ovaj vodič ne samo što precizno definiše koncept pametnih gradova, već i pruža jasne korake koje javne lokalne samouprave trebaju poduzeti kako bi u potpunosti iskoristile prednosti digitalne transformacije. Detaljno istražujući različite komponente koje čine grad “pametnim”, Vodič posebno naglašava ključne strategije za korištenje tehnologije i podataka u procesima urbano planiranja i upravljanja. Cilj Vodiča nije samo informisati, već i potaknuti saradnju, uključivanje građana, kao i donošenje informativnih odluka, postavljajući temelje za održiv, inovativan i prilagodljiv urbani razvoj u Bosni i Hercegovini.

 

“Smart City Forum je kao zamišljen kao platforma susreta svih zainteresovanih aktera – javne uprave, institucija, privatnog sektora i međunarodnih organizacija, a koje imaju interes za implementaciju inicijativa i procesa digitalne transformacije. Digitalna transformacija je proces koji je neminovan, a brzina kojom prihvatimo nove načine rada, uticaće na kvalitetu života našeg društva u budućnosti. Prvi korak predstavlja prihvatanje holističkog pristupa ovim procesima, te kreiranje dugoročne strateške orijentacije na svim nivoima, kao i spremnost na saradnju, posebno kroz javno-privatna partnerstva.” – poručila je Kristina Erak, projektna menadžerica na projektu Pametni gradovi.

 

Smart City Forum, od svog nastanka, služi kao ključna platforma za razmjenu znanja i iskustava s jasnim fokusom na unaprjeđenju procesa digitalne transformacije u javnim lokalnim samoupravama u Bosni i Hercegovini. Tako je i u okviru foruma održano predavanje na temu “Uloga modernih informaciono-komunikacionih tehnologija u razvoju budućih pametnih gradova” od strane Dr. Dejana Vukobratovića, šefa Katedre za telekomunikacije na Fakultetu tehničkih nauka Univerziteta u Novom Sadu. Dr. Vukobratović je učesnicima foruma pružio uvid u koncept informaciono-komunikacionih tehnologija, te ih je upoznao s ključnom ulogom istih u razvoju pametnih gradova. Dodatno, ovo predavanje je bilo obogaćeno s pozitivnim praksama iz Srbije i Slovenije, istraženim unutar projekta Marvel ostvarenog kroz EU Horizon program, pružajući učesnicima konkretna saznanja o implementaciji ovih tehnologija u urbanom planiranju i upravljanju.

 

S naglaskom na unaprjeđenju digitalne transformacije u javnim lokalnim samoupravama u Bosni i Hercegovini, istaknuta je panel diskusija pod nazivom “Budućnost digitalne transformacije u BiH – jesmo li spremni za naredne korake?”. Panel je pružio dodatnu strukturu i usmjeravanje raspravi, a u njemu su sudjelovali Irida Varatanović iz Ministarstva komunikacija i prometa BiH, Predrag Pajić iz Saveza opština i gradova RS, Nermin Fatkić iz Saveza općina i gradova FBiH te Adnan Kulovac, ekspert za digitalizaciju.

 

Ključni zaključci panela obuhvaćaju prepoznate izazove u digitalnom razvoju javnih lokalnih samouprava u Bosni i Hercegovini. Varatanović, ispred Ministarstva komunikacija i transporta BiH, identificirala je problem nedostatka horizontalnog i vertikalnog prijenosa informacija, naglašavajući političku umiješanost koja otežava napredak. S druge strane, predstavnici Saveza opština/općina FBiH i RS istaknuli su suradnju kao ključ uspjeha, posebno u nerazvijenim jedinicama lokalnih samouprava. Adnan Kulovac je dodatno istakao potrebu za integrisanim pristupom i jasnom strategijom razvoja kako bi se postigli dugoročni rezultati na razini jedinica lokalne samouprave. Jedan od ključnih zaključaka foruma bio je naglasak na holističkom pristupu i njegova nužnost u implementaciji, pružajući važne smjernice za buduće korake u procesu digitalne transformacije lokalnih samouprava u Bosni i Hercegovini.

 

 

UNDP podržava izgradnju ekosistema digitalnih inovacija i poduzetništva u zemlji

UNDP podržava izgradnju ekosistema digitalnih inovacija i poduzetništva u zemlji

21.02.2024. godine

 

Preliminarna studija izvodljivosti za sarajevski Inovacijsko- tehnološki park predstavljena je u prostorijama GREENPARK SPACE-a na Trebeviću, okupivši ključne zainteresovane strane, uključujući predstavnike ministarstava, javnog sektora, akademske zajednice, industrije, međunarodnih financijskih institucija i organizacija.

 

Kanton Sarajevo i Općina Centar pokrenuli su inicijativu za osnivanje Inovacijsko-tehnološkog parka u poslovnoj zoni Šip.

 

 

UNDP u Bosni i Hercegovini pokrenuo je preliminarnu studiju izvodljivosti koja se fokusira na procjenu izvodljivosti i ekonomske isplativosti osnivanja parka putem unapređenja postojećeg inovacijskog ekosistema kroz jaču saradnju između akademske zajednice, privatnog i javnog sektora.

 

“U UNDP-u pristupamo cjelokupnom društvu uključujući različite aktere iz javnog, privatnog sektora i civilnog društva kako bismo podržali dizajn i razvoj digitalnih ekosistema koji su inkluzivni, transparentni i sigurni. Nadamo se da će budući Inovacijski i tehnološki park u Sarajevu biti više od fizičkog mjesta, već katalizator za saradnju kako bi se stvorile nove prilike, poslovi i rješenja za aktuelne izazove,” izjavila je Narine Sahakyan, privremena predstavnica UNDP-a u BiH.

 

 

Studija je predložila tri različita modela razvoja parka.

 

Tokom prezentacije sva tri su razmatrana, a prikazani su i primjeri dobre prakse iz Berlina, Dublina, Helsinkija, Osijeka, Rijeke i Torina. Ovisno o odabranom modelu, izgradnja parka trajala bi između tri i pet godina uz trošak koji bi se kretao između 26 i 136 miliona konvertibilnih maraka.

 

Ovo okupljanje predstavlja značajan korak ka poticanju inovacija i poduzetništva ne samo u Sarajevu, već i izvan njegovih granica.

 

UNDP u BiH ima nekoliko ključnih inicijativa usmjerenih ka promociji digitalnih inovacija i poduzetništva, uključujući podršku naučno-tehnološkom parku u Banja Luci i projekte poput projekta “Boljom upravom do bržeg ekonomskog rasta” (EGG) koji finansira Kraljevina Norveška, a sprovodi UNDP u BiH. Projekat EGG ima integrisani pristup poboljšanju ekonomskog upravljanja i tržišno orijentisanih vještina za ekonomiju zasnovanu na znanju.

 

 

Događaj je poslužio i kao platforma za razmjenu iskustava iz susjednih zemalja. Velibor Bošković, direktor Naučno-tehnološkog parka Crne Gore, podijelio je iskustva razvojnog puta ovog naučno-tehnološkog parka.

 

UNDP u Bosni i Hercegovini nastavlja podržavati uspostavu inkluzivnog inovacijskog ekosistema koji podržava startupe, mala i srednja preduzeća u različitim sektorima, te premošćuje jaz između istraživanja i tržišta omogućavajući talentovanim inovatorima i poduzetnicima da svoje ideje pretvore u stvarnost.

 

Preuzeto sa UNDP BiH.

Kompanija ORKA iz Sarajeva nova članica Bit Alijanse

Kompanija ORKA iz Sarajeva nova članica Bit Alijanse

19.2.2024. godine

 

S ponosom objavljujemo pridruživanje kompanije ORKA članstvu Bit Alijanse. Ugovor su potpisali direktor kompanije ORKA, Nihad Salkić i izvršni direktor Bit Alijanse Damir Maglajlić.

 

Nihad Salkić, direktor kompanije ORKA iz Sarajeva, istakao je: “Bit Alijansa nam pruža platformu za saradnju s vlastima na svim razinama. Vjerujemo da zajednički rad s državnim institucijama može rezultirati stvaranjem stabilnog poslovnog okruženja kroz definiranje specifičnih zakonskih propisa koji podržavaju rast IT industrije. Pridružujemo se Bit Alijansi kako bismo ostvarili sinergiju s drugim kompanijama i akademskom zajednicom. Vjerujemo u važnost uzajamne podrške te smatramo da zajedničko djelovanje može pridonijeti rješavanju izazova koji usporavaju rast IT sektora. Prepoznajemo važnost saradnje s akademskom zajednicom u oblikovanju obrazovanja koje će odgovarati dinamičnim potrebama IT industrije. Vjerujemo da naša ekspertiza i praksa mogu doprinijeti stvaranju kvalitetnih programa koji će pripremiti mlade talente za uspješnu karijeru u IT sektoru. Bit Alijansa nam pruža priliku da budemo dio šireg zajedništva koje radi na unapređenju IT industrije u našoj zemlji, te smatramo da kao softverska firma sa svojim proizvodom možemo donijeti neophodno iskustvo za dalji razvoj IT zajednice u BiH. Vjerujemo u potencijal IT sektora u Bosni i Hercegovini, te smo predani zajedničkom radu na ostvarivanju punog potencijala ovog sektora.”

 

“Vjerujemo da će pristupanje kompanije ORKA članstvu u Bit Alijansi dodatno doprinijeti razvoju naše zajednice. Njihovo sudjelovanje donosi stručnost i inovacije, podržavajući ciljeve jačanja IT sektora u BiH. Uvjereni smo da će naša zajednička saradnja rezultirati dugoročnim pozitivnim promjenama.”- istakao je Maglajlić.

 

Bit Alijansa i dalje igra ključnu ulogu u poticanju inovacija i napretka u bosanskohercegovačkom IT sektoru. Zajedno gradimo osnove za prosperitetnu budućnost naše zajednice.