Popular News

Sedmi Smart City Forum u BiH: Budućnost digitalne transformacije u BiH – da li smo spremni za naredne korake?

29. februar 2024. godine

 

U sjeni brze digitalne transformacije, Bosna i Hercegovina suočava se s pitanjem svoje spremnosti za naredne korake u digitalnom dobu. Razumijevanje izazova i mogućnosti koje proizlaze iz ove evolucije postaje ključno za oblikovanje budućnosti. U ovoj dinamičnoj fazi tehnološkog razvoja, zemlja se nalazi pred izazovima prilagodbe, ali istovremeno i pred brojnim prilikama koje mogu transformirati način života, rada i interakcije.

 

Početkom sedmice u prostorijama Hotela Pino Nature na Trebeviću, održao se sedmi po redu Smart City Forum, događaj koji se ostvario kao ključni oslonac u podršci digitalnoj transformaciji u Bosni i Hercegovini. U organizaciji Bit Alijanse, krovnog udruženja najvećih IT kompanija u BiH,  forum je donio još dublje razumijevanje pametnih gradova, globalne kategorije čiji se koncept razvio pod utjecajem tehnološkog napretka i inovacija velikih kompanija. Forum je moderirao Hamza Čengić, saradnik za marketing projekte u Bit Alijansi, a svečano otvorio Damir Maglajlić, izvršni direktor Bit Alijanse. Maglajlić je naglasio ključnu ulogu saradnje svih aktera okupljenih pod okriljem Smart City Foruma, te istaknuo važnost kontinuirane razmjene znanja, iskustava, pozitivnih praksi i naučenih lekcija. Učesnicima sedmog Smart City Foruma obratila se i Amira Omanović, programska menadžerica ispred GIZ-a u Bosni i Hercegovini.

 

“Digitalna transformacija lokalnih samouprava je proces koji treba da ima za cilj unapređenje pružanja usluga ka građanima i privredi. Kako bismo bili sigurni da ćemo napraviti pravu stvar u proces uključujemo i zainteresovane strane i provjeravamo koji su njima najvažniji procesi ili usluge, koje treba modernizirati, odnosno digitalizovati.“- poručila je Omanović.

 

Na Forumu je predstavljen Smart City Vodič, jedan od rezultata projekta “Pametni gradovi – ka digitalnoj transformaciji gradova u BiH”. Projekat implementira Njemačko društvo za međunarodnu saradnju (GIZ) u saradnji sa Bit Alijansom, te u partnerstvu sa kompanijama Lanaco i DVC Solutions.

 

Vodič su predstavili  autori prof. dr. Lejla Turulja i doc. dr. Srđan Nogo. Ovaj vodič ne samo što precizno definiše koncept pametnih gradova, već i pruža jasne korake koje javne lokalne samouprave trebaju poduzeti kako bi u potpunosti iskoristile prednosti digitalne transformacije. Detaljno istražujući različite komponente koje čine grad “pametnim”, Vodič posebno naglašava ključne strategije za korištenje tehnologije i podataka u procesima urbano planiranja i upravljanja. Cilj Vodiča nije samo informisati, već i potaknuti saradnju, uključivanje građana, kao i donošenje informativnih odluka, postavljajući temelje za održiv, inovativan i prilagodljiv urbani razvoj u Bosni i Hercegovini.

 

“Smart City Forum je kao zamišljen kao platforma susreta svih zainteresovanih aktera – javne uprave, institucija, privatnog sektora i međunarodnih organizacija, a koje imaju interes za implementaciju inicijativa i procesa digitalne transformacije. Digitalna transformacija je proces koji je neminovan, a brzina kojom prihvatimo nove načine rada, uticaće na kvalitetu života našeg društva u budućnosti. Prvi korak predstavlja prihvatanje holističkog pristupa ovim procesima, te kreiranje dugoročne strateške orijentacije na svim nivoima, kao i spremnost na saradnju, posebno kroz javno-privatna partnerstva.” – poručila je Kristina Erak, projektna menadžerica na projektu Pametni gradovi.

 

Smart City Forum, od svog nastanka, služi kao ključna platforma za razmjenu znanja i iskustava s jasnim fokusom na unaprjeđenju procesa digitalne transformacije u javnim lokalnim samoupravama u Bosni i Hercegovini. Tako je i u okviru foruma održano predavanje na temu “Uloga modernih informaciono-komunikacionih tehnologija u razvoju budućih pametnih gradova” od strane Dr. Dejana Vukobratovića, šefa Katedre za telekomunikacije na Fakultetu tehničkih nauka Univerziteta u Novom Sadu. Dr. Vukobratović je učesnicima foruma pružio uvid u koncept informaciono-komunikacionih tehnologija, te ih je upoznao s ključnom ulogom istih u razvoju pametnih gradova. Dodatno, ovo predavanje je bilo obogaćeno s pozitivnim praksama iz Srbije i Slovenije, istraženim unutar projekta Marvel ostvarenog kroz EU Horizon program, pružajući učesnicima konkretna saznanja o implementaciji ovih tehnologija u urbanom planiranju i upravljanju.

 

S naglaskom na unaprjeđenju digitalne transformacije u javnim lokalnim samoupravama u Bosni i Hercegovini, istaknuta je panel diskusija pod nazivom “Budućnost digitalne transformacije u BiH – jesmo li spremni za naredne korake?”. Panel je pružio dodatnu strukturu i usmjeravanje raspravi, a u njemu su sudjelovali Irida Varatanović iz Ministarstva komunikacija i prometa BiH, Predrag Pajić iz Saveza opština i gradova RS, Nermin Fatkić iz Saveza općina i gradova FBiH te Adnan Kulovac, ekspert za digitalizaciju.

 

Ključni zaključci panela obuhvaćaju prepoznate izazove u digitalnom razvoju javnih lokalnih samouprava u Bosni i Hercegovini. Varatanović, ispred Ministarstva komunikacija i transporta BiH, identificirala je problem nedostatka horizontalnog i vertikalnog prijenosa informacija, naglašavajući političku umiješanost koja otežava napredak. S druge strane, predstavnici Saveza opština/općina FBiH i RS istaknuli su suradnju kao ključ uspjeha, posebno u nerazvijenim jedinicama lokalnih samouprava. Adnan Kulovac je dodatno istakao potrebu za integrisanim pristupom i jasnom strategijom razvoja kako bi se postigli dugoročni rezultati na razini jedinica lokalne samouprave. Jedan od ključnih zaključaka foruma bio je naglasak na holističkom pristupu i njegova nužnost u implementaciji, pružajući važne smjernice za buduće korake u procesu digitalne transformacije lokalnih samouprava u Bosni i Hercegovini.