13th januar, 2022 by Bit Alliance
Authority Partners: rast i razvoj kroz jačanje prakse uključivanja žena u IT sektor
U augustu ove godine kompanija Authority Partners započela je partnerstvo s UN Women i UN Global Compactom u provođenju Principa osnaživanja žena (WEPs). Cilj ove inicijative je uključivanje što većeg broja žena u IT sektor u Bosni i Hercegovini. Važno je spomenuti da je AP jedna od 5.352 svjetske kompanije koje su potpisale ovu saradnju, uključujući korporacije poput Googlea i Microsofta.
Prema podacima projekta UN agencija – IT Girls, ovaj sektor predstavlja jedan od najbrže rastućih sektora u državi. Na godišnjem nivou kreira 500 miliona KM i zapošljava više od 5.400 osoba. IT je sam po sebi širok pojam i kao struka pruža puno mogućnosti za napredovanje, konstantno učenje i nove izazove. U današnjem svijetu biti žena u ovom sektoru se ne razlikuje od biti muškarac u njemu, međutim, postavlja se pitanje da li se nude jednake prilike i mogućnosti?
Zato smo razgovarali sa Azrom Topčić, specijalistica za upravljanje talentima, Merimom Hadžić, program arhitekticom/software developericom i Sajrom Agić, QA inženjerkom u Authority Partnersu.
WEPs je prirodni nastavak AP prakse
Već na početku, Azra Topčić, specijalistica za upravljanje talentima naglašava da u AP-u smatraju osnaženje žena veoma bitnom temom današnjice. „U prvoj fazi WEPs projekta internacionalni tim konsultanata je uradio procjenu naših praksi i prozvao nas pionirom i pozitivnim primjerom. Ovo je za nas zapravo bila potvrda za naš rad. Jedna od naših ključnih vrijednosti su rast i razvoj, stoga mi vjerujemo da uvijek možemo više i bolje, što za nas ova saradnja i predstavlja. Naše iskustvo nam govori da je interesovanje žena za IT karijeru u izuzetnom porastu, a mi smo sretni što im možemo pružiti priliku za obrazovanje i rad u globalnom timu gdje im je nebo granica. U konačnici, žene su imale ključnu ulogu u napretku tehnologije i informatike od samog početka“, zaključuje i dodaje činjenicu da je suosnivačica Authority Partnersa žena, Maja Karabeg, te da 40 posto njihovog menadžmenta čine žene.
„U 2014. godini, AP je kao dio društvene odgovornosti, pokrenuo AP Lab – Centar za talente i inovacije, u okviru kojeg je održano 27 sesija za 324 praktikanta, od kojih je njih 135 zaposleno u kompaniji. Zanimljiv podatak je da smo od ukupnog broja polaznika posljednje sesije imali 65 posto žena, koje su danas dio našeg tima, dok od svih zaposlenih praktikanata 51 posto su žene“, kaže Topčić.
Prioritet klijenta su rezultati
Merima Hadžić, program arhitektica/software developerica, Authority Partnersu se pridružila kroz AP Lab koji je pohađala nakon završenog Elektrotehničkog fakulteta. Ovom prilikom istakla je dvije prednosti rada u IT industriji. „Prva je nešto sto sam primijetila jako rano, na samom početku svoje karijere u AP gdje sam dosta sarađivala direktno sa klijentom, a to je da nije bitno da li sam žena ili muškarac sve dok sam sposobna uraditi svoj posao na nivou koji je očekivan. Druga prednost je to što rad u IT industriji ne podrazumijeva samo jedan smjer u kojem se neko može usavršavati i dati doprinos. Ova industrija pokriva mnogo različitih poslova koji nisu samo programiranje tako da različiti profili žena mogu pronaći svoje mjesto u IT kompanijama i dati svoj doprinos njihovom rastu i razvoju“, naglašava Hadžić.
Da zainteresiranost žena u Bosni i Hercegovini za karijeru u IT sektoru svakodnevno raste smatra i Sajra Agić, QA inženjerka u AP-u, također polaznica AP Laba. „Naravno, mišljenja sam da IT industrija pruža jednake prilike bez obzira na spol, a u isto sam se uvjerila izuzetno korektnim, kvalitetnim i profesionalnim pristupom ovom pitanju unutar AP-a. Nakon završetka studija AP Lab se činio kao jedinstvena i odlična prilika da unaprijedim svoje vještine i zakoračim u IT svijet. Stečeno praktično znanje i iskustvo je nadmašilo sva moja očekivanja. Realni projekti na kojima smo radili tokom trajanja AP Lab programa znatno su mi ulili sigurnost i samopouzdanje u radu“, zaključuje Agić.
Authority Partnersu je je važno da su dio WEPs projekta. Njihov cilj je ne samo da osnaže prakse kompanije, nego da budu dio velikog globalnog pokreta čiji je cilj standard radnog okruženja bez diskriminacije koji pruža jednake mogućnosti za sve.
“Mi čvrsto vjerujemo da su muškarci i žene stvoreni jednaki, a ja, kao žena i suosnivačica IT kompanije, voljela bih vidjeti više žena koje biraju karijeru u IT industriji. Kroz prošlost, žene i djevojčice nisu uvijek tretirane jednako I nisu imale iste mogućnosti, ali došle smo do tačke u kojoj imamo priliku odabrati svoj put. Novi svijet, u kojem će stvarno i vještačko biti međusobno povezani, se približava. Više nego ikada, potrebno je osigurati uključenost, vidljivost i angažiranost žena u planiranju i gradnji bolje budućnosti za sve nas, bez obzira na spol, rasu, nacionalnost, seksualnu orijentaciju ili bilo koji drugi diskriminirajući faktor.”, kazala je Maja Karabeg, suosnivačica Authority Partnersa, povodom pridruživanja kompanije WEPs-u.
Za kraj razgovora Azra Topčić, specijalistica za upravljanje talentima dodala je da u AP-u vole reći da rastu zajedno, stoga ovo jedinstvo sa drugim kompanijama u BiH i globalno pod vodstvom UN-a je nešto što smatraju da može da napravi značajan uticaj. „Svakako da je IT industrija već sjajan primjer da se može na drugačiji način koračati putem uspjeha – stavljajući ljude na prvom mjesto!“, zaključuje Topčić.